modified on 27 mar 2008 at 13:36 ••• 6 736 views

Tłumaczenie Programu Dude "Translating The Dude"

Z MikroTik Wiki

Program "Dude" został tak zaprojektowany aby była możliwość wykonanie lokalizacji (przetłumacznia) dla dowolnego języka. Jest to opcja która pomoże użytkownikom nie znającym języka angielskiego. Poniżej jest opis jak dokonać lokalizacji.

ang. It is in fact possible to do custom interface translations of the Dude program, which can help many non-english speaking users. Here we will describe the making of the files, and the use of them.

Plik Źródłowy

Prosta instalacja programu Dude z Łotewską wersją językową ..... Simply install The Dude with the Latvian language interface, and find the file strings.txt in the installation directory (c:/program files/dude). The file contains all terms and phrases used in the Dude, next to which are the translations that you can customize. Example:

'Color' 'Krāsa'
'Command' 'Komanda'

On the left you see the reference term, on the right you see the translated word. To change this to another language, simply change the second word. Example in German:

'Color' 'Farbe'
'Command' 'Befehl'

Then, save the file and Dude will load it on next program start.

Tłumaczenia Użytkowników


Po pobraniu pliku z tłumaczeniem, należy zmienić jego nazwę na strings.txt, oraz umieścić go w katalogu w którym jest zainstalowany Dude
Po instalacji The Dude w wersji litewskiej nie wolno uruchamiać programu przed podmianą pliku językowego. W przeciwnym wypadku program nie będzie w pełni w języku polskim.